Exkluzívna spolupráca – Áno či nie?

Mám pri predaji svojej nehnuteľnosti spolupracovať len s jednou realitnou kanceláriou, resp. jedným realitným maklérom, alebo je pre mňa výhodnejšie spolupracovať s viacerými sprostredkovateľmi?  Toto je večná dilema, nad ktorou predávajúci premýšľajú. Je exkluzívna spolupráca výhodná?

Mnohí predávajúci si myslia: Čím viac realitných maklérov bude predávať moju nehnuteľnosť, tým viac záujemcov získajú a vďaka tomu bude predaj rýchlejší a môj zisk väčší.

Je to naozaj tak?

Žiaľ, takto to nefunguje a tento mýtus musím vyvrátiť. Opak je totiž pravdou. Pri nevýhradnom zastupovaní častokrát vzniká pri predaji chaos. Nehnuteľnosť sa totiž často objavuje na rovnakých realitných portáloch od rôznych sprostredkovateľov, často s rôznymi popismi, fotografiami, výmerami či cenami. Toto v kupujúcich vyvoláva zmätok negatívne pocity. Následne sa môžu v ich mysliach vynárať otázky: Prečo je tento inzerát viackrát inzerovaný? Asi sa ho nedarí predať, má nejaké skryté vady? Je s nehnuteľnosťou nejaký problém?

Skúsme sa na nevýhradné zastupovanie pozrieť aj zo strany realitného makléra a jeho motivácie. V tomto prípade si je maklér vedomý, že nemá istotu provízie a preto do takejto ponuky nebude veľa investovať ani on. Nemyslím len financie do marketingu (topovanie inzerátov, vytváranie kampaní na sociálnych mediach, profesionálne fotky / videá / 3D prezentácie) ale zároveň aj investovanie svojho času.

Potom nastávajú tie známe situácie, kedy vidíte množstvo inzerátov s nekvalitnými fotkamipopismi, alebo keď na inzerát zavoláte, maklér netuší o ktorej nehnuteľnosti rozprávate. Sú to situácie, kedy môže mať maklér síce veľa ponúk v portfóliu (z niečoho musí aj žiť), ale prístup k nim má v štýle: „Veď niečo z toho množstva sa už len cez inzerát predá.“

Ja sa s takýmto spôsobom fungovania a predaja nestotožňujem a preto moja rada znie: Pri predaji nehnuteľnosti si vyberte kvalitu namiesto kvantity.

Exkluzivita je tá správna voľba

Exkluzívna spolupráca je správnou voľbou, ale iba za predpokladu, že spolupracujete so správnym maklérom. Pred predajom nehnuteľnosti si preto spravte dôkladný výber realitného makléra (viac o výbere nájdete v tomto článku: Ako si správne vybrať realitného makléra?) a zverte predaj bytu či domu jednému sprostredkovateľovi.

Aké výhody Vám prinesie exkluzívna spolupráca s jedným realitným maklérom?

 1. Získate partnera, ktorý zohľadní Vaše individuálne potreby a spraví všetko pre naplnenie stanovených predajných cieľov.
 2. Maklér nesie osobnú zodpovednosť za proces predaja a Vy budete bez akýchkoľvek starostí.
 3. Zvýši sa jedinečnosť ponuky a tým aj jej dôveryhodnosť na trhu.
 4. Pomôže Vám nastaviť správnu predajnú cenu, na základe analýzy trhu.
 5. Nebude Vám nonstop vyzváňať telefón, po celý čas totiž komunikujete len s jedným sprostredkovateľom.
 6. Maklér zabezpečí prípravu nehnuteľnosti na predaj tzv. Homestaging.
 7. Pripraví kvalitné marketingové podklady – profesionálne fotografie, video, 3D obhliadku, podrobný – štruktúrovaný popis.
 8. Maklér dôkladne pripraví stratégiu predaja a investuje viac času a financií do marketingu a reklamy, vďaka čomu zabezpečí rýchlejší predaj s čo najvyššou predajnou cenou.
 9. V prípade potreby zabezpečí spoluprácu s ďalšími realitnými profesionálmi.
 10. Poskytne kompletné právne služby spojené s prípravou zmlúv a samotným prevodom.
 11. Zabezpečí komunikáciu s úradmi – katastrálny úrad, notár, správca nehnuteľnosti…
 12. Realitný maklér zabezpečí profesionálne odovzdanie nehnuteľnosti na základe preberacieho protokolu spojené s vybavením prepisu u jednotlivých dodávateľov služieb energií.

Z môjho pohľadu mi exkluzívne zastupovanie klienta dáva skutočný zmysel, a to pre obidve strany. Preto 99% mojich klientov zastupujem na exkluzívnej báze. Môžem tak pre nich spraviť a odovzdať maximum, aby po spolupráci so mnou vždy odchádzali spokojní a s úsmevom na tvári.

Máte ďalšie otázky ohľadne exkluzívneho zastupovania pri predaji nehnuteľnosti? Kontaktujte ma a veľmi rád Vám ich zodpoviem.

Virtualny Homestaging_ivanbabusik.sk

Virtuálny Homestaging: Nová cesta k predaju

Virtuálny Homestaging vnímam ako novú cestu k úspešnému predaju novostavieb či nezariadených nehnuteľností. Ak chcete spraviť vašu nehnuteľnosť atraktívnejšou a odlíšiť sa od konkurencie, no

Viac

Compare listings

Compare