Kto je najlepší realitný maklér v Bratislave, a ako ho nájsť?

Výber správneho realitného makléra je jedným z najdôležitejších krokov, ktoré predurčia Váš úspech či neúspech pri predaji nehnuteľnosti. Tým nemyslím len to, či sa nehnuteľnosť predá alebo nepredá, ale s akým ziskom sa predá a v akom čase?

V mojej praxi som sa stretol aj s názormi, že človek si dokáže nehnuteľnosť predať aj sám. Áno, čiastočne súhlasím, ale za akých podmienok?

Aktuálny príklad zo života: Známy sa rozhodol, že si predá nehnuteľnosť sám bez pomoci realitného makléra. Aj sa mu to podarilo a bol spokojný. Ja som v tom istom období tiež predával typologicky podobný 1 izbový byt (dokonca vzdialenejší od centra Bratislavy) a podarilo sa mi ho predať o 10 000 EUR drahšie. A to nehovorím o ďalších starostiach a časovej náročnosti s obhliadkami, pri príprave zmluvnej dokumentácie a mnoho iného, ktoré „samopredajcovia“ musia riešiť.

Tak prečo aj napriek týmto starostiam majú ľudia chuť predávať si nehnuteľnosti sami?

  1. Myslia si, že je to jednoduché. (Kým to skutočne nevyskúšajú 😊).
  2. Chcú ušetriť na provízii. (V konečnom dôsledku však skôr prerobia, viď. príklad vyššie).
  3. Majú zlú skúsenosť s realitným maklérom.

Dobrá správa je, že práve posledný bod máte vo vlastných rukách. Nemusíte čakať kým sa Vám „nejaký“ realitný maklér ozve, práve naopak.

Buďte proaktívny a nájdite si makléra Vy!

Realitný maklér a jeho výber


Kto je najlepší realitný maklér v Bratislave, a ako ho nájdem?

Referencie sú dobrým základom

Spýtajte sa svojich známych, hľadajte na internete. Spokojní klienti sú dobrým predpokladom, že budete spokojný aj Vy.

Pozrite si jeho ponuku a spôsob práce

Vyhľadajte si nehnuteľnosti, ktoré daný realitný maklér predáva. Má profesionálne fotografie, akú štruktúru majú jeho inzeráty, využíva moderné technológie (videoobhliadka, 3D prezentácia,)? Myslite na to, že takýmto spôsobom bude prezentovať aj Vašu nehnuteľnosť.

Dohodnite si stretnutie

Spoznajte a vyspovedajte svojho makléra. Pýtajte sa na všetko, čo Vás zaujíma (pýtajte sa na skúsenosti, klientov – odporúčania). Práve na základe osobného stretnutia zistíte, ako na Vás maklér pôsobí a či je pre Vás ten správny.

Nastavte si podmienky spolupráce

Každý profesionálny pracovný vzťah by mal fungovať na základe písomnej dohody, kde sú zadefinované všetky podmienky spolupráce aj s odmenou za sprostredkovanie. Odmena pri skutočne dobrých realitných makléroch sa hýbe v rozmedzí 3% – 5% z predajnej ceny nehnuteľnosti. Percentá dávajú skutočný zmysel, lebo motivujú makléra predať nehnuteľnosť s čo najvyšším ziskom pre majiteľa. Na trhu však nájdete aj maklérov fungujúcich za fix 2000 EUR, následne sa však pozrite aj na ich prácu, prístup a samotné výsledky.

Ako odhaliť „nekvalitných“ maklérov

  1. Tip: Pozrite si ich inzeráty – všímajte si kvalitu fotografií, či je nehnuteľnosť uprataná, text inzerátu a gramatické chyby, využívanie moderných technológií.
  2. Tip: Ak pri komunikácii budete počuť otázky typu: Môžem si dať Vašu nehnuteľnosť do ponuky našej realitnej kancelárie? Pošlete mi fotky? STOP – takto profesionál proste nefunguje. Čo vie takýto maklér o Vás a Vašich dôvodoch predaja, ako môže vedieť nastaviť stratégiu predaja? Nepozná ani samotnú nehnuteľnosť a jej výhody. Nedá si dokonca ani námahu, aby sa s Vami stretol, urobil obhliadku nehnuteľnosti a pripravil kvalitné fotografie a marketingové podklady.
  3. Tip: Ak medzi prvými odpoveďami / argumentmi čo pre Vás môže spraviť a prečo by ste si mali vybrať práve jeho zaznie: nízka provízia, zainzerujem to na realitných portáloch, pripravím zmluvy. Keď niekto použije ako prvý argument nízku cenu a nevie si obhájiť sám seba (svoju hodnotu), ako Vám môže pomôcť predať nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu?!
  4. Tip: Množstvo zainzerovaných ponúk nie je merítkom úspešnosti! Dávajte si pozor. Zamyslite sa, ako môže 1 človek dokázať venovať svoju pozornosť 90 nehnuteľnostiam a proaktívne ich predávať? Pri takých množstvách si nemôžete ani len pamätať podstatné informácie a nie to ešte vytvárať individuálne predajné stratégie, aby Vám maximalizoval zisk.

Odporúčanie na záver: Predtým, než sa rozhodnete predať svoju nehnuteľnosť, venujte svoj čas výberu správneho realitného makléra. Pár minút prieskumu Vám v konečnom výsledku môže priniesť niekoľko tisíc EUR na Váš účet a ušetriť Vám množstvo starostí.

Ak ste svojho makléra už našli, prichádza na rad otázka či mu zveríte nehnuteľnosť do exkluzivity. Tejto téme sa venujem v článku: Exkluzívna spolupráca- Áno či nie?

dan z nehnutelnosti

Daň z nehnuteľnosti na rok 2024

Nezabudnite: Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti na rok 2024 je nutné podať do 31.1.2024. Ste povinný platiť daň z nehnuteľnosti? Kam podať daňové priznanie?

Viac

Compare listings

Compare