Predaj bez realitky? Správna voľba alebo obrovská chyba!?

Na Slovensku ešte stále mnoho ľudí považuje za správnu voľbu predaj bytu bez realitky. Napriek tomu, že trend v zahraničí je presne opačný. Nemusíme chodiť ani do USA, stačí napríklad susedné Rakúsko. Za hranicami je automatické, že predaj nehnuteľnosti zastrešuje realitný maklér a dokonca v drvivej väčšine prípadov (v závislosti od krajiny) je maklér aj na strane kupujúcich.

Fakt, že na Slovensku je to inak ako v zahraničí, potvrdzuje aj môj malý prieskum, ktorý som uskutočnil na Linkedine. Len 54% zo zúčastnených uvádza, že predaj nehnuteľnosti cez realitného profesionála im dáva zmysel. Až 38% ľudí si predaj zastrešuje vo vlastnej réžii (prípadne s právnou pomocou).

S realitným profesionálom alebo bez realitky

Prečo je to na Slovensku inak?

Dôvodov vidím viacero. Medzi tie najčastejšie by som zaradil snahu ušetriť financie na provízii, druhým je mylná domnienka, že predaj nehnuteľnosti je jednoduchý a tretím dôvodom negatívna skúsenosť s realitnou kanceláriou/maklérom z minulosti.

Je predaj bez realitky naozaj taký jednoduchý?

Veľmi záleží na množstve času a vedomostí, ktoré máte k dispozícii. Akurát včera som od klienta dostal odpoveď, že jeho priateľka je právnička a tak uvažujú, že si nehnuteľnosť predajú sami. Mať známeho právnika je síce perfektné, ale je to už len jeden z posledných krokov celého procesu. Predchádzajú mu práve tie podstatné časti, ktoré je potrebné zvládnuť, aby bol predaj Vašej nehnuteľnosti skutočne úspešný a s maximálnym profitom. Nepripravte sa zbytočne o zisk z predaja a čítajte ďalej.

Čo musíte v skratke urobiť, aby ste predali nehnuteľnosť úspešne:

  1. Nastaviť správne predajnú cenu – pripravte si dôkladnú analýzu trhu v oblasti nehnuteľnosti (môžete k tomu využiť napr. nehnutelnosti.sk, topreality.sk). Zvážte si zároveň plusy a mínusy jednotlivých ponúk (nemiešajte hrušky s jablkami) a odložte citové väzby. Pozor! Nezabúdajte na to, že ceny na realitných portáloch nie sú vo väčšine prípadov reálne transakčné. (už čoskoro pre Vás pripravím článok aj k tejto téme)
  2. Pripraviť nehnuteľnosť na fotenie, upratať ju, dozariadiť a vyzdvihnúť jej jedinečné prednosti.
  3. Nafotiť nehnuteľnosť, tak aby v záujemcoch vyvolala emócie (pritiahla ich na obhliadku) a odlíšila sa od množstva ďalších na realitných portáloch. Odporúčam, aby ste si urobili aj video/3D prezentáciu priestoru. Minimalizujete tak zbytočné fyzické obhliadky.
  4. Marketing. Umiestnite Vašu nehnuteľnosť na relevantné realitné portály (nastavte si pravidelné topovanie). Zároveň využívajte aj sociálne siete a platenú reklamu, aby ste Vašu nehnuteľnosť ukázali čo najväčšiemu počtu ľudí. Ak pôjdete do platenej formy reklamy, urobte si pre istotu aspoň rýchlokurz „ako na to“, aby ste zbytočne nevyhodili peniaze von oknom.
  5. Komunikácia s klientmi a obhliadky. Ak ste predchádzajúce kroky spravili správne, telefón začne vyzváňať (vyhraďte si na to čas). Ľady sa ale začnú lámať až na obhliadke, kde je kľúčová  práve psychológia predaja (zároveň je niekedy potrebné mať aj pevné nervy 😊).
  6. Negociácia obchodných podmienok.
  7. Príprava právnych podkladov a samotný podpis zmlúv.
  8. Zabezpečenie vkladu kúpnych zmlúv na katastri (v prípade hypotéky aj záložných zmlúv).
  9. Odovzdanie nehnuteľnosti a prepísanie všetkých energií, správcu.

Ak nechcete predať nehnuteľnosť len priemerne, pri krokoch 2,3,7 určite odporúčam využitie profesionálov, ktorí sa na dané oblasti špecializujú. Ideálne je to však  pri všetkých krokoch predajného procesu.

Ilustračné nacenenie – cena vždy závisí od typológie nehnuteľnosti

Toto bol len veľmi stručný popis krokov a nákladov, ktoré musíte vynaložiť k tomu, aby ste predali nehnuteľnosť s maximálnym ziskom. Zamyslite sa tiež nad množstvom času a vynaloženej energie, ktorú potrebujete predaju bytu bez realitky venovať. Stojí to za to?

Ušetrím na provízii pre realitnú kanceláriu

Skutočne? Nemyslím si. Zo skúseností Vám môžem povedať, že pri aplikovaní vyššie popísaných metód a stratégií dosiahnete vyšší profit, ako keby ste si byt či dom predávali sami (aj napriek provízii pre realitného makléra). A čo je kľúčové, nemáte žiadne starosti, všetko za Vás rieši profesionál. Vy sa tak môžete venovať oddychu či zarábaniu peňazí v oblasti, v ktorej ste odborníkom Vy. Jeden človek proste nemôže vedieť všetko, a preto, keď Vás bolí zub, nejdete za obuvníkom.

Negatívna skúsenosť s realitným maklérom z minulosti

Na zlé skúsenosti sa zabúda ťažko. V človeku zanechajú hlbokú ranu, či nedôveru. Súhlasím, že na Slovensku chýba väčšia regulácia v tomto odvetví. Pevne verím, že sa to čoskoro zmení, aby táto profesia mala takú vysokú váhu a kredit ako v zahraničí. Dovtedy však máte všetko vo svojich rukách, a tak odporúčam aby ste si realitného makléra vybrali VY! Pomôže Vám k tomu tento článok.

Moje odporúčanie

Ja osobne som zástancom využívania profesionálov v jednotlivých oblastiach biznisového ale aj osobného života. Neexistuje totiž človek, ktorý  je expertom na všetko. Preto keď potrebujem vyriešiť hypotekárny úver, idem za overeným hypotekárnym špecialistom (napriek tomu, že v tomto smere vedomosti mám, ale nie som expert). Ak potrebujem fotky nehnuteľnosti idem za fotografom, ktorý sa špecializuje len na nehnuteľnosti. Práca s odborníkmi mi proste dáva zmysel po všetkých stránkach, napriek tomu že to niečo stojí. V konečnom dôsledku sa však táto investícia vždy niekoľkokrát vráti.

Samotné rozhodnutie je samozrejme na Vás. Ak však rozmýšľate nad predajom nehnuteľnosti, chcete dosiahnuť z predaja maximum a bez starostí, dohodnite si bezplatnú konzultáciu. Spoločne si prejdeme celý proces a nastavíme tú správnu stratégiu predaja podľa Vašich cieľov a požiadaviek.

 

dan z nehnutelnosti

Daň z nehnuteľnosti na rok 2024

Nezabudnite: Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti na rok 2024 je nutné podať do 31.1.2024. Ste povinný platiť daň z nehnuteľnosti? Kam podať daňové priznanie?

Viac

Compare listings

Compare