Výkup bytu v hotovosti? Kedy a komu sa to oplatí?

Výkup či vykúpenie bytu / nehnuteľnosti  je pojem, s ktorým ste sa už pravdepodobne stretli. Pri aktuálnej situácii na realitnom trhu, kedy sa predlžuje predaj nehnuteľností, bude táto varianta predaja čoraz žiadanejšia.  Práve vďaka výkupu sa viete veľmi rýchlo a bez starostí dostať k financiám za Vašu nehnuteľnosť. Nie vždy sú však s týmto pojmom spojené pozitívne asociácie. Je to prirodzené, vzhľadom na fakt, že výkup nie je určený pre každého. Keďže za posledné mesiace som viackrát riešil urgentné predaje bytov práve formou výkupov, rozhodol som sa, že Vám túto variantu predaja viac priblížim. Viac si povieme o tom pre koho je práve výkup bytu ideálnym riešením, či a kedy siahnuť po tejto forme predaja.

Kedy využiť „Výkup bytu“ ako najvhodnejšiu alternatívu predaja?

Výkup je spôsob predaja nehnuteľnosti, kedy viete získať financie z predaja Vášho bytu, domu či pozemku za veľmi krátke časové obdobie, v hotovostibez starostí.

Zo skúseností využívajú túto variantu najmä ľudia, ktorí:

  • sa dostali do finančných ťažkostí, nie sú schopní splácať hypotéku, vážne ochoreli, stratili prácu a hrozia im exekúcie či dražba,
  • získali nehnuteľnosť dedením a potrebujú čo najrýchlejšie a bez dodatočných investícií získať hotovosť,
  • sa potrebujú rýchlo presťahovať do iného mesta a na kúpu novej nehnuteľnosti potrebujú získať hotovosť,
  • sú v rozvodovom konaní a potrebujú rýchlo prerozdeliť majetok a nájsť si nové bývanie.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že výkup je vhodný pri situáciách, kedy potrebujete získať financie z predaja nehnuteľnosti v čo najkratšom možnom čase, aby ste vyriešili naliehavé životné situácie či problémy. 

Koľko financií pri výkupe dostanem?

Tu veľmi záleží na tom, s kým budete výkup realizovať a o akú nehnuteľnosť sa jedná. Vo všeobecnosti platí, že nehnuteľnosti sa vykupujú na úrovni cca 80% až 90% trhovej hodnoty, keďže aj samotnému investorovi to musí dávať matematický zmysel a následne generovať profit. Je to daň za rýchly predaj  bez starostí, pričom práve investor nesie na pleciach riziko súvisiace s ďalším zhodnotením nehnuteľnosti. Každopádne vždy klientom predkladáme aj oficiálne ohodnotenie nehnuteľnosti, aby získali prehľad o stave na realitnom trhu. Existujú aj prípady, kedy dáva zmysel výkup bytu aj za 100% trhovej hodnoty, t.j. keď úpravami dokáže investor získať pridanú hodnotu a zabezpečiť si profit. 

Prípadová štúdia: 1 izb. byt Devínska Nová Ves

Takýto prípad sme pred pár mesiacmi absolvovali. Vykúpili sme 1 izbový byt  v pôvodnom stave získaný dedením v Devínskej Novej Vsi. Keďže boli 3 dedičia a potrebovali čím skôr financie, zvolili sme variantu výkupu. Byt bol dobre pôdorysne riešený, spravili sme tam kompletnú rekonštrukciu, zmenili dispozíciu (na 2 izbový) a vďaka tomu zvýšili jeho hodnotu. Na konci dňa boli spokojní predávajúci aj investor. Toto je pre mňa mimoriadne dôležitý výsledok, a to win-win pre obe strany.

vykupbytu_devinskanovaves_ivanbabusik.sk

Prípadová štúdia: 3 izb. byt Staré Mesto

Trošku inú situáciu sme riešili v Starom Meste, pri predaji 3 izbového bytu v pôvodnom stave. Oslovil ma rodinný známy, že potrebuje veľmi rýchlo predať byt, a že už aj má ponuku od suseda (či mu pomôžem so zmluvami). Nedalo mi to a tak som sa išiel na nehnuteľnosť pozrieť. Byt bol síce v pôvodnom stave a nie ideálne pôdorysne riešený, ale na druhej strane na výbornej adrese v historickej budove. O dva dni na to som známemu predstavil investora, ktorý mu zaplatil o 30.000 EUR viac a predaj sme zároveň zrealizovali v požadovanom časovom pásme. Opäť spokojnosť na oboch stranách.

Aký typ nehnuteľnosti je vhodný na výkup?

Spomínal som už pôvodné stavy 1 izbového a 3 izbového bytu bez zariadenia v texte vyššie, ale posledný výkup sme riešili v Petržalke. Bol to 3 izb. byt po kompletnej rekonštrukcii a plne zariadený. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že formou výkupu sa dá realizovať akákoľvek nehnuteľnosť (byt, dom, pozemok, garáž). Podstatný je len faktor, aby to dávalo zmysel pre predávajúceho (aby mu to pomohlo vyriešiť problémy) a ekonomický zmysel pre investora.

vykupbytu_petrzalka_ivanbabusik.sk

Kto kúpi Vašu nehnuteľnosť?

Veľkou výhodou je, že v našej realitnej spoločnosti disponujeme vlastným kapitálom, ktorý máme určený na výkup. Zároveň však máme k dispozícii overených hotovostných investorov, s ktorými niekoľko rokov úzko spolupracujeme.

Ak ste v situácii, kedy potrebujete skutočne rýchly a bezproblémový predaj bytu, a zároveň s férovou výkupnou cenou, v zmysle win-win pre všetky strany, veľmi rád Vám pomôžem. Samozrejmosťou je právne poradenstvo s kompletnou zmluvnou dokumentáciou, protokolárnym odovzdaním až po prepis energií.

Pokiaľ pre Vás rýchlosť predaja nie je najpodstatnejší faktor, a naopak chcete pri predaji bytu maximalizovať profit, odporúčam skôr klasickú formu predaja s využitím moderných technológií

Virtualny Homestaging_ivanbabusik.sk

Virtuálny Homestaging: Nová cesta k predaju

Virtuálny Homestaging vnímam ako novú cestu k úspešnému predaju novostavieb či nezariadených nehnuteľností. Ak chcete spraviť vašu nehnuteľnosť atraktívnejšou a odlíšiť sa od konkurencie, no

Viac

Compare listings

Compare